Co zrobić z nierozsądnymi zakupami?

W dzisiejszych czasach kupujemy wiele i dość regularnie. Kupujemy produkty już nie tylko w stacjonarnych sklepach, ale bardzo ochoczo także w sklepach online. Dodatkowo coraz sprawniej decydujemy się na zakup wybranych produktów.

księgarnia
Author: morebyless
Source: http://www.flickr.com
Odwiedzając sklepy narażeni bywamy na niezwykle szybką reakcję sprzedawcy, którego cele jest oczywiście zachęcenie nas do zakupu jak największej ilości towarów. Nie inaczej jest rzecz jasna również w przypadku sklepów online, gdzie również zasypywani jesteśmy wszelkiego typu promocjami i reklamami - bardzo trudno czasem oprzeć się przed pokusą nabycia modnej bluzki, nowego telefonu czy modnego zegarka.

Niestety właśnie przez takie niekoniecznie rozsądne wydatki niekiedy decydujemy się na przedmioty, jakie zupełnie nam są zbędne. Co zrobić, jeżeli przez chwilę zapomnienia zakupiliśmy przedmiot, który wcale nie jest nam potrzebny?

Jeżeli zakupiona rzecz miała niezwykle niską wartość cenową, zazwyczaj nie przejmujemy się tym wcale. Problem jest, jeśli musieliśmy wydać wiele pieniędzy, a dany towar wydał się niezgodny z naszymi potrzebami. Zakup mógł być związany z naszą nieprzemyślaną decyzji, albo też - co również często się zgadza - ma niewłaściwe parametry niż te, jakie w danej chwili potrzebujemy. W przypadku tanich produktów takich jak za duża para skarpetek, lub nieodpowiednie worki do odkurzaczy, strata pieniężna jest niewielka, więc i kłopot mniejszy. Sytuacja komplikuje się w sytuacji droższych towarów, takich jak na przykład niewłaściwe worki do odkurzaczy. W tym przypadku najlepiej będzie zwrócić produkt do sklepu. Jeżeli z pewnych przyczyn nie możemy go oddać, powinniśmy skorzystać z aukcyjnych serwisów internetowych, gdzie sprzedamy niechciane produkty. W tej sytuacji można pozyskać chociaż część wydanych środków.

Zdarzają się i takie artykuły, które zostały przez nas zakupione, zastosowane i w nienaruszonym stanie odłożone na półkę. Na ogół są to w głównej mierze książki czy podreczniki szkolne (kup). Nie powinniśmy gromadzić we własnym mieszkaniu tego rodzaju asortymentu, w szczególności jeżeli nie mamy na to miejsca. Szkoda je także wyrzucać, gdyż przecież są to nasze wydane pieniądze. Możemy więc spróbować je wystawić na aukcję internetową bądź też oddać do antykwariatu.