Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

Czym są akcje i jakie typy akcji zdołamy współcześnie wyliczyć?

Akcje to papiery wartościowe z branży finansowej, które sumują w sobie prawa o charakterze niemajątkowym oraz majątkowym wynikające z uczestnictwa akcjonariusza w spółce komandytowo - akcyjnej albo również akcyjnej. Akcje muszą być pisemnym dokumentem, który mieści pewne praktyczne dane, takie jak na przykład nazwę firmy, jej siedzibę i dodatkowo adres, datę zapisania spółki, oznaczenie sądu rejestrowego, datę wystawienia akcji i mnogość innych.


Inwestycje, papiery wartościowe
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Każde te dane są niezwykle ważne i niewątpliwie nie może ich zabraknąć w tym dokumencie. Akcje zdołają okazać się nieważne, kiedy nie uwzględniono w nich takich punktów, jak na przykład oznaczenie (zobacz znaki przeciwpożarowe w ofercie BHPonline) wartości nominalnej akcji, numer, rodzaj akcji, seria, sygnatura zarządu i multum innych.

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa rodzaje emisji akcji. Pierwsza z nich to emisja założycielska, a kolejna to emisja kolejna. W kodeksie spółek handlowcy przytoczono również rozliczne rodzaje akcji. Jedną z nich są akcje imienne, w jakich uprawnienia są przypisywane osobie prawnej czy też fizycznej, jaka została wyznaczona w dokumencie. Następnym rodzajem są akcje na okaziciela, oznacza to, że uprawomocnienia są przyznawane każdej osobie, jaka jest posiadaczem tego dokumentu. Współcześnie zdołamy również wyróżnić akcje gotówkowe, jakie są pokrywane w formie pieniężnej, na dodatek występują też akcje aportowe, jakie są pokryte pewnym wkładem pieniężnym a także akcje uprzywilejowane, które są akcjami imiennymi i mogą odnosić się praw majątkowych czy także praw niemajątkowych. Mało tego zdołamy jeszcze wyróżnić akcje nieme, to znaczy, że akcjonariuszowi nie przysługuje żadne prawidło do głosu, jednakże posiadacz takiej akcji jest uprzywilejowany co do wielkości dywidendy. Są dodatkowo akcje założycielskie, i także akcje (link tu...) do jakich został przypisany obowiązek powtarzających się świadczeń niefinansowych.

Akcje są wydawane poprzez spółki akcyjne, niemniej jednak spółki te mogą jeszcze wydawać inne rodzaje papierów wartościowych, takie jak świadectwa tymczasowe, świadectwa założycielskie a także świadectwa użytkowe.