Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

Dyski ssd – a jakiej racji opłaca się je zamówić?

Każdy komputer do działania potrzebuje dysku twardego. Jak dotąd najczęściej stosowane były dyski magnetyczne, jednakże teraz coraz coraz bardziej popularne są dyski ssd. Co warto wiedzieć o tego rodzaju dyskach?

Zewnętrzny dysk SSD USB 3.0
Author: 4Press.pl
Source: 4Press.pl
Nade wszystko dyski ssd to urządzenia pamięci masowej, jakich kluczowym komponentem jest pamięć typu flash, co daje możliwość przechowywania na nich danych bez konieczności podłączania ich do źródła zasilania. Co istotne, nie ma tu części ruchomych, a dzięki temu nie trzeba niepokoić się utraty danych, jeżeli sprzęt zostanie umieszczony w nieodpowiednich warunkach.

Opisywane napędy są bardzo szybkie. Co to znaczy dla przysłowiowego Kowalskiego? Można szybko uzyskać dostęp do danych, a także natychmiastowo je zapisać, bowiem przepustowość sprzętu jest większa. Dyski są również, tak jak wyżej wspomniano, wyjątkowo odporne na wstrząsy i różnego typu uszkodzenia mechaniczne (dużo informacji o dyskach ssd). Ponadto nie wymagają defragmentacji oraz gwarantują niższe zużycie prądu. W dodatku są lekkie, toteż nie podnoszą wagi sprzętu, w którym zostały zainstalowane.

Gdzie można zastosować dyski ssd? W pierwszym rzędzie w laptopach czy notebookach z wyższej półki, a także przy serwerach, gdyż są szybkie w działaniu. Bez trudu można je także umieścić w każdym komputerze, wystarczy wyłącznie zakupić powyższy napęd, by cieszyć się jego możliwościami. Należy tylko pamiętać o tym, że dyski te posiadają ograniczoną ilość cyklów, co znaczy, iż musimy zrobić kilka zmian w systemie, np. wyłączyć indeksowanie, defragmentację oraz hibernację.

Dobrze jest rozpatrzeć możliwość zainwestowania w dyski ssd, gdyż, jak dało się wyżej zauważyć, niosą ze sobą wiele niewątpliwych plusów. Jeśli jednak komputera używamy jedynie do oglądania filmów czy słuchania muzyki, nie jest on nam bezwzględnie potrzebny. O wiele bardziej przyda się w przypadku, gdy komputer służy nam do pracy, bowiem pozwala na szybsze włączanie systemu i zainstalowanych na nim aplikacji, co przyśpieszy nasze działania i przyczyni się do tego, iż realizowanie zadań stanie się znacznie przyjemniejsze. A więc skonsultuj się z informatykiem, jeżeli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, by wybrać rozwiązanie, jakie w największym stopniu będzie odpowiadać twoim oczekiwaniom.