Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

Jak przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji opp

podatki
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Ostatnio nieustannie mówi się o konieczności przekazywania 1% podatku na rzecz różnego typu instytucji czy fundacji. Wciąż jednak wiedza o tym, jak ów proces przebiega, a przede wszystkim jak proste jest jego dokonanie, jest niezadowalająca.

Wypełniana corocznie przez obywateli deklaracja rozliczeniowa z dochodów (w odniesieniu do osób fizycznych) stała się szansą do przekazania pomocy finansowej na wybrany cel. Od roku 2003, kiedy to taka szansa została wprowadzona, grono osób, które przekazały swój 1% dla opp ciągle rośnie.

Ludzie pragnący przekazać jeden procent znajdą aktualne wiadomości w tym temacie - np. na portalu .

Organizacje
Z kwestią wiąże się ściśle pojęcie „organizacje pożytku publicznego|organizacje pożytku publicznego”. Jest to termin wprowadzony w roku 2004 wraz z wejściem w życie ustawy o wolontariacie. Pod określeniem tym kryje się długa i nieustannie rosnąca lista spółek oraz organizacji pozarządowych. Przykładowo w samym Wrocławiu funkcjonuje takich 390. Zakres ich działania jest bardzo szeroki. Można więc przeznaczyć swój 1 procent podatku dla drużyny sportowej, schroniska dla zwierząt czy na rzecz ofiar klęsk żywiołowych. pokaźna część to fundacje oraz organizacje dobroczynne. Jednym z przywilejów przysługujących organizacjom pożytku publicznego jest możliwość niepłacenia niektórych podatków, a także możliwość nieuiszczania opłat sądowych i skarbowych.

Jak przekazać?
Przekazanie 1% podatku nie nastręcza obecnie dużychkłopotów. Należy wypełnić odpowiedni formularz PIT, wpisując dane wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym jej KRS. Następnie wypełniony formularz składa się w urzędzie skarbowym lub wysyła pocztą. oprócz metody „tradycyjnej istnieje także inna, dostosowana do współczesnego użytkownika, czyli „PIT on-line”. Rozliczanie PIT 2013 powinno nastąpić do 31 stycznia, 28 lutego lub 30 kwietnia 2014 roku, w zależności od rodzaju składanej deklaracji. Należy pamiętać, by dokonać wcześniej wyboru celu, na który przeznacza się swój 1 procent. Po wpisaniu w wyszukiwarkę „PIT przez internet” uzyskuje się bardzo wiele rezultatów. W większości przypadków są to wpisy o charakterze poradników, skąd można czerpać wiedzę o metodzie rozliczania za pomocą sieci. Wielu ludziom rozliczanie PIT sprawia problemy. Rozliczanie on-line pozwala na dokonanie tego bez wychodzenia z domu, a więc jest o wiele bardziej komfortowa. Przez to także przekazywanie 1% podatku jest ułatwione.