Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

Jaki kupić obiektyw do aparatu? Na jakie rzeczy koniecznie patrzeć przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Dziś zakup aparatu to żadna trudność, dlatego też wiele ludzi pragnących wykonywać coraz lepsze zdjęcia zmienia kompakty na proste lustrzanki. Natomiast tutaj pojawia się problem, czyli jakiego rodzaju obiektyw kupić. Większe kłopot może się pojawić, jeżeli chcemy, żeby taka lustrzanka jednocześnie miała, na przykład zoom taki jak teleobiektyw i funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, tak się nie da gdyż do lustrzanki potrzeba sporego zestawu obiektywów, które spełniają wszystkie wymagania. Wśród nich natomiast połapać się nie jest tak prosto.


Aparat foto
Author: Alexandre Dulaunoy
Source: http://www.flickr.com
Czasami więc może znaczyć to, że nie tylko sposób przyłączenia obiektywu do korpusu będzie się różnić, lecz także na przykład mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym takim krokiem dlatego też powinno być zobaczenie w specyfikacji aparatu, jaki ma typ zamocowania, wtedy gdy będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy pewni, że będzie pasował - .

Kolejna rzecz, z której trzeba zdać sobie sprawę to fakt, że te same obiektywy założone w aparacie analogowym oraz cyfrowym będą dawały inne obrazy. Bierze się to z tego, iż produkcja matryc światłoczułych wykorzystywanych w lustrzankach cyfrowych o wielkości klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, więc wytwórcy bardzo często robią je mniejsze. Dlatego też zdjęcia z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, coś jakbyśmy użyli dłuższą ogniskową. Na szczęście stosowany jest prosty przelicznik, nazywany ekwiwalentem, jaki pozwala sprawdzić, jaką ogniskową konkretny obiektyw sigma 70-300 dawałby po założeniu na aparat cyfrowy - dowiedz się więcej. Zależnie od tego, który obiektyw wybierzemy możemy robić inne zdjęcia.


Ogólnie rzecz ujmując dostępne są różnego rodzaju obiektywy, jak szerokokątne, które używa się do fotografii wnętrz czy krajobrazów. Są także obiektywy klasyczne o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w fotografii reporterskiej. Na koniec powinniśmy wspomnieć o teleobiektywach i superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent o wartości 100-300 milimetrów, służą do zdjęć o tematyce sportowej i przyrodniczej, natomiast te drugie są bardziej dla profesjonalistów. Bez względu na to, jakie wybierzemy dobrze jest przed zakupem zdobyć trochę wiedzy oraz poszukać opinii ludzi posiadających większą wiedzę niż my w tym temacie.