Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

Obecność w sieci wiąże się z różnymi niebezpieczeństwami. Czy wiesz, jakie to niebezpieczeństwa i jak się przed nimi bronić

W ostatnim czasie coraz bardziej popularna staje się praktyka przechowywania danych w chmurze, czyli w różnych usługach online. Niestety, nie zawsze jest to bezpieczne, gdyż nasze dane w chmurze są narażone na niebezpieczeństwo. Możemy je oczywiście ochronić, więc powstają różne systemy zabezpieczeń lub systemy weryfikacji danych.

chmura
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Ogólnie jednak, nie da się uniknąć wszelkich pułapek i słabości, a najbardziej niebezpieczną z nich zawsze pozostaje człowiek. To on faktycznie tworzy najbardziej pokaźne, czasem niespodziewane ryzyko. Nie bądźmy jednak negatywnie nastawieni do takich usług, tylko przez to, iż pewne wady będą oddziaływać na postrzeganie bezpieczeństwa. Najistotniejsze to, by osoba, która korzysta z usług online miała wiedzę, jak są one zabezpieczone, jak działają tego rodzaju zabezpieczenia, na czym polega ich rola. Powinieneś pamiętać o paru zasadach, jakie są niezmienne.

Miej na uwadze więc, iż wszystko, co trzymasz online może zostać upublicznione. Dlaczego? Powód może być niezwykle nieskomplikowany. Może tak być przez twoją nieuwagę, ale także przez błędy dostawy usług, z jakich korzystasz. Ważne dokumenty, zdjęcia czy inne materiały, które są dla ciebie bardzo ważne i nie powinny wpaść w niepowołane ręce, najkorzystniej nie publikuj w sieci (tiktalik). Inna ważna kwestia to hasło, jakie nie może być zbyt proste. Tego rodzaju hasło nie powinno być zbyt proste, aby ktoś zbyt łatwo go nie wykradł.

Jeśli uważasz, że informacje w sieci nie są pełne, to przejdź do linku, gdzie znajdziesz dokładniejsze opracowania tematów - link jest tu.

Warto używać różnorodnych znaków i różnych gabarytowo liter. Kolejna istotna sprawa ma także związek z hasłami. To znaczy, iż np. dostęp do maila czy do bankowości elektronicznej były opatrzone różnymi hasłami. Dzięki temu strata jednej usługi nie spowoduje, iż powstanie niebezpieczeństwo dla danych przechowywanych w innych miejscach.

Linux server
Author: Linux Screenshots
Source: http://www.flickr.com
Jasna sprawa, to bardzo niewygodne, gdyż musimy zapamiętać kilka haseł. Jednakowoż, miejmy na uwadze, że aktualnie bezpieczeństwo jest najistotniejsze, zdecydowanie ważniejsze niż nasza wygoda. Najkorzystniejszym więc sposobem jest określenie jednego hasła dla kilku mniej istotnych miejsc online i kilku bardzo mocnych haseł do najistotniejszych kont. Tego rodzaju zagrożenia zdarzają się przy okazji różnych systemów. Czy to linux serwer czy Windows - nie ma większego znaczenia.