Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

W jaki sposób przyjąć do pracy pracobiorcę z Ukrainy? Krok po kroku

Ilość Ukraińców pracujących w naszej ojczyźnie bez ustanku wzrasta. Są konieczni polskiej gospodarce a także cenieni między innymi za staranność.


rzut - firma
Author: Gobierno de Chile
Source: http://www.flickr.com


Z ich zatrudnieniem wiąże się kilka ponadplanowych obowiązków.
Obywatele Ukrainy chcący pracować w Polsce przynależą do grupy cudzoziemców zza granicy wschodniej, którzy podlegają troszeczkę łatwiejszym strategiom legalizacji pracy w naszej ojczyźnie.

Zajmują Cię tego typu wpisy? Masz chęć na to, żeby poznać ich więcej? Zatem kliknij, aby zobaczyć źródło (http://mangata.com.pl/) wiadomości. Całość znajdziesz w tym linku.

Do tej samej grupy należą też pracobiorcy z Mołdowy, Białorusi i Gruzji. Ażeby legalnie przyjąć do pracy pracownika z Ukrainy musimy złożyć w odpowiednim dla siedziby firmy PUP zaświadczenie o nazwie: oświadczenie o zamiarze powierzenia realizowania pracy obcokrajowcowi. Kiedy PUP zarejestruje konkretną deklarację, wtenczas pracodawca może je zabrać i od tego momentu legalnie zatrudnić pracobiorcę z Ukrainy. Nie jest przy tym niezbędny tak zwany test rynku pracy. Wpis oświadczenia zajmuje biurom czasami jeden dzień, czasami znacznie dłużej. Na bazie takiego zaświadczenia pracownicy z Ukrainy mogą ubiegać się o wizę roboczą. Dogłębne informacje na temat wiz dla Ukraińców znajdują się na stronie polskiej ambasady w Kijowie. Obcokrajowca możemy w naszej ojczyźnie zaangażować wyłącznie na podstawie umowy na piśmie, szczególnie umowy o pracę czy w oparciu o cywilnoprawną umowę.


Pracownika obcokrajowca zatrudnionego na umowę o pracę trzeba normalnie, jednakowo jak naszego pracownika, zgłosić w ciągu tygodnia do ubezpieczenia Drukiem ZUS ZUA, z owym odstępstwem, iż w miejsce numeru PESEL przynależy wbić numer paszportu. Mieszkańca Ukrainy powinno się ponadto zameldować w miejscu pobytu wedle typowej procedury.