Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ground7.com/includes/menu.inc).

Dochodzenie zwrotu od leasingobiorców.

Gospodarka wolnorynkowa charakteryzuje się tym, że bogactwo lub chociaż bezpieczna sytuacja finansowa nie jest nikomu dana raz na zawsze.Do trudnej sytuacji, czy nawet bankructwa doprowadzić mogą nie tylko błędy zarządzania, ale choćby zdarzenia, na które przedsiębiorcy mają niewielki wpływ. Dlatego zawierając umowę leasingu, istotne jest by zdawać sobie sprawę jakie są być konsekwencje zaległości płatniczych wobec leasingodawcy.Sprawy związane z zaległościami zawarte są w OWUL (OWL), wraz z umową leasingu. Tabelka Opłat i Prowizji wymienia natomiast koszty, związane z windykacja leasingobiorców.

Za opóźnienia do jednego miesiąca nalicza się odsetki, które zazwyczaj są wyższe od ustawowych.
Przedsiębiorstwa leasingowe, także monity, za które pobiera się dodatkową opłatę. W wezwaniu do zapłaty leasingodawca wyznacza też dodatkową datę na spłatę zaległej raty leasingowej - najczęściej 2 tygodnie. W przypadku niewpłacenia zaległości w dodatkowym terminie, leasingodawca będzie miał prawo wypowiedzieć umowę leasingu.

Wypowiedzenie umowy leasingu może nastąpić jeśli, pomimo wezwania do płatności, zaległość nie zostanie zapłacona, a leasingobiorca nie podejmie również żadnych rozmów z finansującym. Gdy nie powiodą się próby porozumienia z leasingodawcą, lub zadłużenie nie zostanie spłacone i/lub leasingodawca odmówi wznowienia umowy, wtedy leasingobiorca zostanie wezwany do wydania przedmiotu leasingu. Procedur tych, nie prowadzi już bezpośrednio firma leasingowa, lecz pełnomocnik (firma windykacyjna, kancelaria prawna) |.

Usługa ta, podobnie jak wszystkie koszty windykacji obciąża ostatecznie leasingobiorcę. Klient obciążony jest także za bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu. Jeżeli przedmiot leasingu nie zostanie przekazany leasingodawcy lub pełnomocnikowi, wtedy ten rozpocznie tzw. twardą windykację, próbując odebrać przedmiot leasingu. Jeżeli odzyskanie przedmiotu leasingu okaże się niemożliwe, wówczas leasingodawca lub pełnomocnik wystąpi do sądu o wydanie przedmiotu leasingu. Koszty opłat sądowych, a także ewentualne koszty komornika również obciążą ostatecznie byłego leasingobiorcę.Dodatkowo przedmiot leasingu jest oficjalnie własnością firmy leasingowej.

Może ona zatem złożyć zawiadomienie do prokuratury o domniemaniu przestępstwa przywłaszczenia mienia. Po czynnościach windykacyjnych nastąpi rozliczenie umowy. Jeżeli leasingobiorca nie rozliczy się z spółką leasingową, sprawa trafi do sądu wraz z wypełnionym wekslem (lub nastąpi odsprzedaż wierzytelności - zobacz jak wystawić wierzytelnosć na sprzedaż w SAF S.A.). Po uzyskaniu nakazu płatniczego do gry wchodzi komornik, wspierany przez spółkę windykacyjną.

Firmy leasingowe wspaniale wyspecjalizowały się w windykacji leasingobiorców. To bowiem dla nich dodatkowe źródło zarobku. Jednakże leasingodawcy rzadko kiedy zależy na końcu współpracy z leasingobiorcą, nawet mocno nieterminowym, dlatego praktycznie na każdym stadium windykacji są furtki negocjacyjne. Najlepiej jeszcze przed pojawieniem się problemu poinformować leasingodawcę, iż mogą nastąpić trudności z płatnościami.oferta adwokat warszawa rozwódbr>
Szalenie nam przyjemnie, że poświęciłeś swój czas, aby przeczytać ten tekst. Jeśli masz ochotę na nowe, to kliknij link przyczepki samochodowe ceny i przenieś się do kolejnej witryny.

Jest wtedy możliwość zmiany harmonogramu, na przykład wydłużenia umowy.